Naudinga žinoti 2020 11 12

Kalėdinė dovana sau – namų atnaujinimas: kaip užtikrinti ne tik jaukumą, bet ir funkcionalumą?

pexels jonathan borba 3303614 v2

Artėjančios gražiausios metų šventės įkvepia jas pasitikti atnaujintuose namuose, kuriuose šiuo metu ypač norisi patogumo, funkcionalumo ir jaukumo. Apie tai kalbantys interjero dizaineriai priduria: šiemet Kalėdos tikriausiai bus kitokios ir kadangi vykti niekur negalėsime, savo erdvėje turime susikurti išskirtinę šventinę atmosferą. Tačiau dar iki to laiko čia prireiks dirbti, mokytis ir ilsėtis, todėl būsto funkcinis pritaikymas skirtingiems poreikiams tampa prioritetu. Ne veltui specialistai pastebi, jog daugėja investuojančiųjų į kokybišką bei patogų gyvenimą namuose ir pastaruosiuose atnaujinamas tiek interjeras, tiek ir kitos komforto detalės.

Pataria bėgti nuo rutinos

Interjero dizainerės Ievos Makutytės teigimu, kalėdinis laikotarpis yra puikus laikas atnaujinti namus. Šiemet šventės bus ypatingos, nes suburs tik artimiausius žmones, mat niekur vykti, panašu, negalėsime. Todėl asmeninėje erdvėje tampa ypač svarbu sukurti jaukią, šiltą ir šventinę nuotaiką.

„Ja turėtų spindėti visi namai, nes Kalėdos nėra tik puošta eglutė. Būsto atnaujinimui patartina pasitelkti įvairius dekoro elementus – vainikus, lemputes, žvakes, namų kvapus. Šias detales verta darniai pritaikyti jau sukurtam interjerui: jos neturėtų skirtis savo spalvine palete ir tekstūromis, nebūti itin ryškios ar šaukiančios“, – sako I. Makutytė.

Pašnekovės nuomone, namai šiuo metu tampa viso mūsų gyvenimo centru, todėl ji šventėms rekomenduoja suteikti išskirtinę atsvarą rutinai ir būstą atnaujinti iš esmės. Anot interjero dizainerės, tokie erdvės pokyčiai įkvėps ir kitokios nuotaikos, ir pagyvins pabodusią kasdienybę.

„Norite visiškai atnaujinti namus? Jie visada nušvinta naujai perdažius sienas. Baltos ar kitos neutralios spalvos pasirinkimas yra išties racionalus, nes kuria erdvės ir švaros pojūtį. Šaltesnius atspalvius reiktų rinktis atsargiau, nes jie gali sumažinti interjero šilumą. Be abejo, norint išskirti kažkokį akcentą, galima pasitelkti ryškesnes spalvas. Kalbant apie tekstilę, ji ypač paranki kurti jaukumo įspūdį, o neutralumą užtikrina tokio pat audinio užuolaidos. Labai svarbus yra jų audinys, kuris turi būti kokybiškas, malonus, lengvai krentantis, neapsunkinantis erdvės, nereikalaujantis ypatingos priežiūros. Taip pat verta derinti pagalvėles, pledus, lovų užklotus, kilimus, investuoti į dekorą: vazas, meno kūrinius, indus. Kitas svarbus elementas – augalai, kurie interjerui suteikia gaivumo jausmą“, – apie namų atnaujinimą kalba dizainerė.

Pritaikomos ir mažos erdvės

Visgi pasaulinės pandemijos kontekste patogumas ir funkcionalumas namuose tampa ypatingai svarbūs kasdien. Todėl I. Makutytė pastebi – norėdami čia turėti biurą, vietą mokytis, ilsėtis ar gaminti maistą, turime funkciškai planuoti erdvę. Dėl šios priežasties pašnekovė pagrindinius baldus pataria rinktis patogius ir atkreipti dėmesį į jų funkciją, o skirtingų zonų išdėstymą planuoti atsižvelgiant į būsto plotą.

„Tai padaryti mažuose namuose gali tapti iššūkiu, tačiau viskas įmanoma. Svarbu tėvų bei vaikų darbo vietas atskirti kuo toliau nuo pagrindinės erdvės, kurioje mėgsta susirinkti visa šeima ir dažniausiai vyrauja šurmulys. Tokiam tikslui vienas geriausių sprendimų – transformuojami baldai, pakeliami stalai, išlankstomos kėdės. Taip erdvė ypač lengvai pritaikoma skirtingiems kiekvieno poreikiams“, – tikina interjero dizainerė.

Ji priduria, kad atnaujinant namus būtina rasti optimalų sprendimą ir tarp jaukumo bei funkcionalumo, o tam neretai įtakos turi erdvių apšvietimas. Pasak pašnekovės, net ir nedidelės erdvės namuose, tinkamai apšviestos, gali būti išnaudotos darbui ar poilsiui.

„Kuo daugiau šviesos šaltinių namuose, tokių kaip staliniai šviestuvai, toršerai, sieniniai šviestuvai, tuo jie yra jaukesni ir patogesni. Juolab, kad tinkamas apšvietimas atitinkamai koreliuoja ir su mūsų savijauta, produktyvumu, netgi poilsio kokybe. Štai kodėl, planuojant namų atnaujinimą, darbo erdvei labiau reikėtų ieškoti natūralių šviesos šaltinių, pavyzdžiui, prie lango ar po stoglangiu“, – akcentuoja interjero dizainerė.

Investicijos į komfortą auga

Kalbėdama tiek apie būsto atnaujinimą, tiek apie kasdienio patogumo namuose kūrimą, I. Makutytė priduria, šiems tikslams tinka ir buitinės ar kitokios technikos įsigijimas. Savo ruožtu GENERAL FINANCING BANKO Pardavimų departamento direktorius Skirmantas Ketvirtis antrina, jog pirmojo karantino patirtis parodė – lietuviai vis daugiau investuoja į asmeninį komfortą.

„Tuo laikotarpiu pastebėjome išaugusį poreikį įsigyti pirkinius kokybiškesniam ir patogesniam gyvenimui namuose. Klientai išsimokėtinai pirko brangesnius kavos aparatus, garso sistemas, oro vėdinimo ir drėkinimo aparatus, kitą techniką. Darome prielaidą, jog šios tendencijos susisijusios su pasikeitusiu namų konceptu: tai nebėra vieta tik pernakvoti, o erdvė, kurioje norisi komforto tiek dirbti, tiek ir ilsėtis“, – įžvalgomis dalijasi finansų ekspertas.

Anot GENERAL FINANCING BANKO atstovo, kitas svarbus šių pokyčių veiksnys – augantis internetinės prekybos populiarumas. Pašnekovo teigimu, tai ypač saugus ir patogus būdas įsigyti daiktus namų atnaujinimui, o artėjantis Juodasis penktadienis (angl. Black Friday), kuris vyks lapkričio 27-ąją, dar ir puiki proga pasinaudoti didžiausiomis nuolaidomis bei išpardavimais. Be to, remontuojant savo namus galima pasinaudoti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir susigrąžinti dalį išleistų lėšų.

„Tačiau neretai norai gali būti didesni už finansines galimybes. Tokiu atveju išeitimi gali būti ir būsto remonto paskola, atitinkanti Jūsų poreikius ir galimybes. Tik pavadinimas neturėtų klaidinti: ši paskola skirta tiek remonto darbų bei medžiagų kaštų finansavimui, tiek ir namų atnaujinimui, buitinės technikos pirkimui, baldų, interjero detalių, kitų aksesuarų įsigijimui“, – pataria S. Ketvirtis.

Tiesa, finansų ekspertas pažymi, kad prieš svarstant šią opciją, svarbu įvertinti savo finansines galimybes ir atlikti namų darbus. „Rinka yra itin dinamiška ir konkurencinga, tad apsisprendus kreiptis dėl paskolos, būtina palyginti bent kelis pasiūlymus. Paskolos kaina skirtinguose bankuose gali ženkliai skirtis, o kas mėnesį mokama įmoka gali turėti įtakos ir Jūsų gyvenimo kokybei. Juolab, artėjant didžiosioms metų šventėms pigesnė paskola galbūt gali suteikti daugiau laisvės renkantis Kalėdines dovanas“, – reziumuoja S. Ketvirtis.

 

5 patarimai, kaip pasinaudoti GPM lengvata

Finansų ekspertas taip pat primena, kad atliekant namų remonto darbus, egzistuoja galimybė pasinaudoti GPM lengvata bei susigrąžinti dalį išleistų lėšų. S. Ketvirtis dalijasi patarimais, kaip tą padaryti:

  1. Pasitikslinti, ar Jūsų patirtoms būsto remonto išlaidoms gali būti taikoma GPM lengvata. Priminsime, kad lengvata netaikoma naujam būstui įsigyti, būsto modernizavimui bei perkant remontui skirtas medžiagas.
  2. Išsaugoti kvitus arba sąskaitas faktūras už atliktus darbus ar paslaugas;
  3. Metams pasibaigus deklaruoti išlaidas VMI užpildant specialiai tam skirtą formą PRC912;
  4. Pildant formą būtina nurodyti visą už paslaugas ar atliktus darbus sumokėtą sumą, neatskaičiuojant PVM;
  5. Deklaruoti tik tas išlaidas, kurios patirtos per deklaruojamąjį laikotarpį.

Susiję straipsniai

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button