Naudinga žinoti 2020 12 21

Šiemet Kalėdas sutiksime kitaip: kaip saugiai pasimatyti su visais šeimos nariais?

zainab mlongo 3NTsg5qghc unsplash v2

Šalyje vis stipriau siaučiant Covid-19 pandemijai, o Vyriausybei vis labiau griežtinant karantino ribojimus, svarbia problema tapo ribotos žmonių galimybės pasimatyti ne tik gyvai, bet ir virtualiai. Nemažai vyresnio amžiaus asmenų išmaniaisiais įrenginiais naudotis nemoka, o net ir norėdami to išmokti, neturi sąlygų jų įsigyti. Specialistai tvirtina, kad galimybė vieni kitus matyti nuotoliniu būdu šiuo pasauliui sunkiu laikotarpiu yra labai svarbi ir pateikia patarimų, kaip didžiąsias metų šventes sutikti ne tik lengviau, bet ir saugiau.

Technologijų naudą žino mažiau nei pusė

Loreta Križinauskienė, asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė ir projekto „Prisijungusi Lietuva“ iniciatorė teigia, kad 65–74 m. amžiaus grupėje internetu naudojasi vos 40 proc. Tačiau specialistė tikina, kad tam, jog vyresnio amžiaus žmonės pradėtų naudotis išmaniaisiais įrenginiais bei internetu, reikia visai nedaug.

„Vyresniems žmonėms užtenka suteikti pradžiamokslį bei paaiškinti svarbiausias taisykles, kad jie perprastų išmaniųjų įrenginių veikimo principus. Žinoma, informacija turi būti pateikta tiksliai ir suprantamai, kadangi mokymasis internetinėje erdvėje nėra paprastas, ypač tiems, kurie dar tik atranda informacinių technologijų naudą. Vis dėlto, ją atradę vyresnieji noriai tęsia skaitmeninio raštingumo pamokas bei nuolat konsultuojasi įvairiais klausimais“, – aiškina pašnekovė.

L. Križinauskienės teigimu, per maždaug dvejus metus jos vadovaujamos asociacijos kartu su partneriais organizuojamuose skaitmeninio raštingumo mokymuose pradedantiesiems ir pažengusiems jau dalyvavo per 75 tūkst. Lietuvos gyventojų. Absoliuti dauguma – vyresniojo amžiaus žmonės.

Siekia pakeisti nusistovėjusius įpročius

Asociacijos direktorė pabrėžia, vyresnio amžiaus žmonės technologijomis pradeda naudotis drąsiau tik turėdami pakankamai žinių, kaip saugiai naudotis įrenginiu bei naršyti internete, todėl dažnai pirmu ir bene svarbiausiu klausimu mokymų metu tampa saugumas internete.

„Mokydami vyresniuosius naudotis technologijomis dažnai sulaukiame klausimų apie saugumą. Iki šiol daugybė vyresnių žmonių būtent dėl turimų stereotipų, susijusių su galimomis grėsmėmis internete, apskirtai vengia pradėti naudotis išmaniaisiais įrenginiais. Taip pat mokant vyresniuosius svarbu ne tik pradėti nuo labiausiai rūpimų klausimų ir atsakymų į juos, bet ir atrasti tinkamą mokymosi tempą“, – pataria L. Križinauskienė

Taip pat specialistė teigia, kad procesams pagreitinti bei supaprastinti padeda iš anksto apgalvoti techniniai sprendimai. Todėl svarbu įsitikinti, kad įrenginyje veiktų gimtoji kalba ir įdiegtos pokalbių realiuoju laiku programėlės. Viskas, ko sklandžiam bendravimui reikia po to – interneto ryšys ir vyresnio amžiaus žmonių gebėjimas atsiliepti bei įsijungti vaizdo perdavimo funkciją.

Galimybės patogiam bendravimui be streso

Eimantas Palionis, GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento direktorius, taip pat atkreipia dėmesį, kad atsižvelgiant į situaciją tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, itin svarbu, kad vieni kitus šeimos nariai galėtų pasveikinti bei pamatyti net ir per atstumą. Tiesa, tam, kad būtų sudarytos sklandžios galimybės bendrauti naudojant išmaniuosius įrenginius, E. Palionis pataria visa reikiama įranga artimuosius aprūpinti taip pat nuotoliniu būdu, o prireikus įrenginius pakeisti ar įsigyti naujų, jis ragina prieš šventes per daug neišlaidauti ir pasinaudoti mokėjimo dalimis galimybėmis.

„Pasiruošimas šventėms ir dovanų paieškos pareikalauja ne tik daug laiko, bet ir lėšų. Visgi galimybė už pirkinius sumokėti dalimis gali tapti išeitimi perkant dovanas kitiems, tačiau tuo pačiu planuojant ir savo finansus. Tokiu būdu svarbiausią šių metų dovaną artimiesiems galite padovanoti nebūtinai visą sumą už ją sumokėdami iškart“, – aiškina E. Palionis pridurdamas, kad šių švenčių metu didžiausios investicijos turėtų būti skiriamos pačių bei artimųjų saugumui.

Jam antrina ir L. Križinauskienė, kuri atkreipia dėmesį, kad rinkdami išmaniuosius įrenginius vyresniems artimiesiems žmonės turėtų gerai įvertinti, ar pasirinkto įrenginio valdymas nebus pernelyg sudėtingas. O renkant telefoną ar planšetę taip pat reikėtų atsižvelgti ir į ekrano dydį bei įsitikinti, kad ekrane matomos ikonos būtų pakankamai didelės, jog jas pavyktų lengvai atpažinti ir valdyti.

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button