Naudinga žinoti 2023 11 29

Banko ekspertas pataria: ilgesnio laikotarpio indėliai leidžia fiksuoti patrauklią grąžą

Valdas v3

Tvarkant asmeninius finansus ir renkantis banko indėlių galimybę, kyla klausimas, kokios trukmės indėlius rinktis, kad lėšos būtų paskirstytos optimaliai. Kiekvienas atvejis – individualus, tačiau GENERAL FINANCING BANKO Vyriausiasis finansų pareigūnas Valdas Bernatavičius atkreipia dėmesį į keletą šiuo metu svarbių dalykų, kurie gali padėti apsisprendžiant dėl indėlio termino.

Pastaruoju metu kilo įvairių terminų indėlių palūkanos – tai susiję su Europos centrinio banko (ECB) sprendimais, teigia  banko atstovas. Įprastai didesnės palūkanos yra mokamos už ilgesnį indėlio terminą, tačiau šiuo metu rinkoje susiklosčiusi tokia situacija, kad didžiausios palūkanos mokamos už 12 mėnesių indėlius.

„Tą lemia ECB veiksmai ir rinkos lūkesčiai, kad bazinės palūkanų normos bus pradėtos mažinti greičiau nei tikėtasi. Iki šių metų rugsėjo ECB, kovodamas su infliacija, didino bazines palūkanų normas, tai turėjo įtakos indėlių palūkanų normoms. Tačiau ECB palūkanų kėlimas netruks amžinai ir infliacijai mažėjant, o euro zonos ekonomikai buksuojant, labai tikėtina, kad ECB palūkanų normas ims mažinti. Kada tai nutiks – galima tik spėlioti. Kai kurie ekonomistai tokią tikimybę mato kitų metų pavasarį. Kad bazinės palūkanų normos jau pasiekė aukštumas, indikuoja ir ECB spalio mėnesio sprendimas palūkanų normas palikti nepakeistas“, - sako V. Bernatavičius.

Tai, kad ECB palūkanų mažinimo tikimasi greičiau, o ne po dvejų-trejų metų, nulemia situaciją, kad už ilgesnės trukmės indėlius rinkoje mokama mažiau nei už 12 mėnesių indėlius. Vis tik ir ilgųjų terminų (dvejų ir daugiau metų) indėlių palūkanų normos, tikėtina, jog dabar yra aukštumoje.

GENERAL FINANCING BANKAS šiuo metu siūlo geriausias palūkanas rinkoje už ilgesnio nei 18 mėn. laikotarpio indėlius – jos siekia 5 proc. Metinė palūkanų norma 5 proc. taikoma sudarant terminuotojo indėlio sutartį 18-84 mėn. laikotarpiui, ne mažesnei nei 1000 Eur sumai. Palūkanos išmokamos terminuotojo indėlio sutarties pabaigoje. Informacija pateikta 2023-11-29. Galiojančios palūkanų  normos: https://www.gfbankas.lt/indeliai/

Kokio termino indėlius pasirinkti?

Pasak V. Bernatavičiaus, kokios trukmės indėlius pasirinkti, priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualių poreikių ir asmeninių finansų planavimo. Tačiau šiuo metu svarbus aspektas – tai, kad ilgo laikotarpio indėlių palūkanos yra istorinėse aukštumose.

„Net investuotojai, įprastai investuojantys akcijų rinkoje, atsigręžia į indėlius kaip vieną iš portfelio diversifikavimo priemonių. Indėlis, kaip saugiausias instrumentas, tapo patrauklus ne tik kaip taupymo priemonė, bet ir kaip žemos rizikos investicijų galimybė. Darant prielaidą, kad ECB jau kitąmet ims mažinti palūkanų normas, šiuo metu, padedant indėlį 1,5-4 metams, galima užfiksuoti patrauklią grąžą ilgesniam laikotarpiui“, - pasakoja GENERAL FINANCING BANKO Vyriausiasis finansų pareigūnas.

Ilgesnio laikotarpio indėlius siūloma pasidėti, jei planuojama, kad tam tikros santaupų sumos neprireiks dar ilgą laiką. Likusias lėšas, kurių, tikėtina, gali netrukus prireikti, galima paskirstyti į trumpesnio laikotarpio indėlius.

„Skaidant indėlius skirtingiems laikotarpiams, reikia įvertinti savo finansinius planus ir indėlius susidėlioti taip, kad jie sinchronizuotųsi su asmeniniais pinigų srautais. Kita vertus, jei žmonės nėra tikri, kada gali prireikti pinigų nenumatytiems dalykams, jiems patraukliausias įrankis – taupomoji sąskaita. GENERAL FINANCING BANKAS už taupomojoje sąskaitoje kaupiamas lėšas moka patrauklias palūkanas, kurios yra artimos trumpo laikotarpio indėlių palūkanoms. Pinigų iš taupomosios sąskaitos galima nusiimti tris kartus per mėnesį neprarandant palūkanų ir nenutraukiant indėlio sutarties – taigi, tai tikrai lanksti galimybė“, – nurodo pašnekovas.

Taupomosios sąskaitos galimybę GENERAL FINANCING BANKAS pasiūlė šių metų pradžioje, ir vien per šiuos nepilnus metus stebėjo itin spartų indėlių augimą šioje kategorijoje. Šiuo metu GENERAL FINANCING BANKO klientų indėliai taupomosiose sąskaitose sudaro 10 proc. nuo visos banke laikomų indėlių sumos.

Indėliai – ir 7 metų laikotarpiui

Visas GENERAL FINANCING BANKO indėlių portfelis per šių metų devynis mėnesius, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, augo itin sparčiai – net 43 proc.

Skirtingų terminų indėlių portfelio augimą lėmė konkrečiu momentu siūlomų palūkanų normų lygis. Bankas pastebi didesnį susidomėjimą ilgo – 3,5 ar net 7 metų – laikotarpio indėliais. Septynerių metų trukmės indėliai – ne taip seniai pasiūlytas produktas, kuriuo domisi žmonės, itin toli į ateitį planuojantys savo finansus.

„Iš pradžių dvejojome, ar tokios trukmės indėliai pasiteisins, tačiau matėme klientų poreikį ir, kadangi norime būti lankstūs, jį atliepėme. Bet kuriuo atveju, ilgesniam laikotarpiui pasidedantys lėšas klientai fiksuoja pakankamai aukštą grąžą keleriems metams“, - pabrėžia banko atstovas.

Scenarijaus korekcijos – vietos rinkoje

Kokias artimiausios ateities tendencijas galima įžvelgti indėlių rinkoje? Pasak V. Bernatavičiaus, situacija priklauso nuo infliacijos euro zonoje, ekonomikos būklės ir ECB sprendimų, susijusių su infliacijos valdymu. Jei infliacija mažėtų pakankamai sparčiai, o euro zona panirtų į recesiją, neatmestina tikimybė, kad ECB kitais metais pradės mažinti palūkanų normas.

ECB veiksmai ir bankų indėlių palūkanų tendencijos įprastai yra susijusios, tik gali skirtis laiko dinamika, pažymi pašnekovas.

„Kaip ir ECB palūkanų didinimo atveju, bankai indėlių palūkanas pradėjo kelti ne iškart po šių ECB sprendimų, kadangi turėjo perteklinį likvidumą. Jei ECB ims mažinti palūkanas, galimas panašus scenarijus, o jo korekcijos priklausys nuo to, kiek pinigų bus vietos rinkoje ir kokia bus konkurencinė aplinka“, - svarsto GENERAL FINANCING BANKO Vyriausiasis finansų pareigūnas.

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button