Naudinga žinoti 2022 11 21

Ką daryti, kad pasižadėjimas taupyti neliktų tik eiliniu Naujųjų metų pažadu?

finansai nauji metai

Apklausos rodo, kad dauguma Lietuvos gyventojų savo finansinį raštingumą vertina vidutiniškai. Daugiau nei trečdalis suaugusiųjų didesnio biudžeto reikalaujančius pirkinius planuoja vos mėnesiui į priekį arba to nedaro visai. Tad kaip tobulinti savo finansinį raštingumą, kad turimi įgūdžiai atneštų naudą?

GENERAL FINANCING BANKO užsakymu atlikta apklausa parodė, kad pirkinius į priekį bent pusmečiui planuoja vos 17 proc. apklaustųjų. Netaupo arba santaupoms per mėnesį atideda vos 5 proc. pajamų bene pusė (48 proc.) apklausos dalyvių.

„Apklausos rezultatai parodo, kad gyventojai savo finansinį raštingumą vertina gana objektyviai – kaip tobulintiną. Svarbu suvokti, kad tai nėra kažkokios paprastam žmogui neįveikiamos finansinės formulės. Finansinis raštingumas – tai praktinės žinios apie tai, kaip tinkamai tvarkyti turimus pinigus taip, kad galėtume sutaupyti didesniems pirkiniams, turėtume lėšų nenumatytoms išlaidoms, būtume apsidraudę, jeigu netektume darbo, gebėtume įvertinti geriausius finansinių paslaugų tiekėjų pasiūlymus“, – komentuoja GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis.

Tad nuo ko pradėti, kad į kitus metus žengtume bent šiek tiek labiau finansiškai išprusę? Pašnekovas pataria pirmiausia perskaityti bent keletą knygų šia tema. Toliau, pradėkite planuoti kitus metus, didžiausius laukiančius pirkinius ir jau dabar atidėkite tiek pinigų, kiek galite skirti taupymui.

„Šventiniu laikotarpiu sudėtinga kalbėti apie protingą taupymą, – šypsosi E. Palionis. – Vis dėlto, jeigu spontaniški pirkiniai paims viršų, o vartojimo paskolų, pirkimo išsimokėtinai sutarčių turėsite ne vieną, pirmiausia pagalvokite apie refinansavimą. Perkelti visas turimas vartojimo paskolų sutartis pas vieną tiekėją verta, nes įprastai mažėja įmokos suma, nepasimesite tarp skirtingų įsipareigojimų, o prireikus ir esant galimybėms, dar ir papildomai pasiskolinsite“, – pataria ekspertas.

Eidami pas finansinių paslaugų teikėją, žinokite, ko tikėtis

Kalbant apie vartojimo paskolas, pašnekovas pataria nepasikliauti vien tik reklaminiais pasiūlymais. Lyginant finansinių paslaugų teikėjų vartojimo paskolos pasiūlymus, derėtų žiūrėti ne tik į metinę palūkanų normą, o ir į bendrą vartojimo kredito gavėjo mokamą sumą ir tai, kas ją sudaro: „Tam, kad nepermokėtumėte, atidžiai skaitykite pasiūlymo sąlygas. Tarkime, ar yra taikomi papildomi mokesčiai, kadangi nepaisant žemų palūkanų, mėnesio įmoka gaunasi gerokai didesnė negu gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.“

E. Palionis pataria neužmiršti, kad svarbu finansinius įsipareigojimus vykdyti laiku, todėl primena, kad jeigu susiduriate su gyvenimiškomis negandomis (nutrūksta santuoka, miršta sutuoktinis, nutrūksta darbo santykiai ir pan.) yra galimybė atidėti įmokų grąžinimą, taip susikuriant finansinį komfortą sunkiuoju laikotarpiu.

 „GENERAL FINANCING BANKAS atliepdamas klientų poreikius šiuo sunkiuoju ekonominiu laikotarpiu, atidėdamas įmokų mokėjimą atsižvelgia ir į aplinkybes, galinčias stipriai paveikti klientų galimybes tinkamai vykdyti finansinius įsipareigojimus, pavyzdžiui, padidėjusias išlaidas dėl kitų kliento turimų būtinųjų įsipareigojimų, ilgesnį nei 30 dienų kliento gydymą gydymo įstaigoje ar jam išduotą nedarbingumo pažymėjimą, taip pat pajamų, liekančių po įsipareigojimų, vienam šeimos nariui sumažėjimą iki Valstybės nustatytų remiamų pajamų dydžio“, – sako ekspertas.

O štai kalbant apie taupymą, dabar itin populiaru investuoti turimus pinigus, vis dėlto, jeigu finansų rinkose patirties nedaug, E. Palionis primena apie saugesnę taupymo priemonę – terminuotuosius indėlius. Pašnekovo teigimu, indėlis tinkama priemonė ne tik sutaupyti didesniems pirkiniams ar atsidėti santaupų nenumatytoms situacijoms, bet ir užtikrina prognozuojamą augimą. Ši priemonė dėl savo saugumo ir paprastumo, tinka ir vyresnio amžiaus žmonėms.

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button