Naudinga žinoti 2018 09 04

Sedacija – sprendimas vaikams ir suaugusiems, bijantiems odontologų

292525 P6RIG9 892

Jūsų vaikas klykia odontologo kėdėje? Gal jūs pats jaučiate panišką baimę, kai artėja vizitas pas odontologą? Tuomet specialistai siūlo dantų gydymo procedūras atlikti sedacijoje.

Kadangi kyla daug klausimų ir mitų apie šią procedūrą, pakalbinome mūsų partnerio „Šv. Kristoforo odontologijos klinikos“ odontologę Giedrę Gumbelevičienę, kada ir kaip atliekama sedacija, kaip ji prisideda prie sėkmingo dantų gydymo.

Dantų gydymas bendrinėje nejautroje

Nors taikant šiuolaikinius gydymo metodus pacientai skausmo nejaučia, tačiau gręžimo garsas, instrumentai, aplinka ir kiti veiksniai kartais vis tiek sukelia baimę tiek vaikams, tiek suaugusiems. Kai pacientas nesijaučia patogiai, sunku dirbti ir pasiekti geriausių rezultatų odontologams ir chirurgams. Baimės problemai spręsti specialistai siūlo sedaciją (dantų gydymą bendrinėje nejautroje). Kaip sako odontologė, tai yra saugi procedūra, atliekama anesteziologo-reanimatologo: specialiais medikamentais sukeliama miego būsena, kurios metu stebimos visos paciento gyvybinės funkcijos.

Sedacija gali būti:
Peroralinė – pacientas išgeria tabletę arba sirupo, po 15 min. atsipalaiduoja ir apsnūsta. Priešingai negu bendrosios narkozės metus, jis išlaiko kontaktą su gydytojais ir pilnai nemiega.

Intraveninė – taikoma tada, kai neužtenka peroralinės. Tiesa, įprastai pacientai jau neatsimena dūrio į veną, negirdi grąžto ir siurblio garsų, nieko nemato ir pabunda jau su pagydytais dantimis ir svarbiausia – be nemalonios patirties.

Sedacija netaikoma visiems iš eilės

„Šv. Kristoforo odontologijos klinikos“ odontologė pabrėžia, kad sedacija taikoma tik tada, kai yra būtinybė. Šiai procedūrai su vaikais atvykstantys tėvai ir jų gydytojai papasakotų šimtus istorijų, kai įmanomas tiks toks gydymo būdas. Panašių istorijų gausu ir tėvų forumuose:

Pagrindinė klaida, kurią įvardija odontologė, kalbant apie vaikus, – tėvai vaikus atveda apžiūrai pavėluotai, kai dantuką jau skauda. Tuomet vaikai dažnai būna įsibaiminę ir neleidžia odontologui apžiūrėti burnos, gydyti dantų.

Kaip pastebi odontologė, deja, tokie vaikai įprastai turi jau ne vieną skylutę, atsiradusią dėl ilgo delsimo ir vizito pas odontologą atidėliojimo, dėl aplaidžios burnos higienos.

„Vis primename, kad sudėtingo dantų gydymo galima išvengti teisingai prižiūrint vaikų dantis ir nuolat apsilankant profilaktiniam patikrinimui. Deja, pasitaiko ir tokių atvejų, kad paciento burnoje galima rasti vos kelis sveikus dantukus, visi kiti jau būna pažeisti karieso.

Sedacijos privalumas, kad vienu metu pacientui galima sutaisyti daug dantų iš karto ir išlydėti su visais sugydytais dantimis namo jau po vieno vizito“, – sakė odontologė.

Jauniausias pacientas, kuriam odontologei teko taikyti sedaciją – tik 1,5 metų: „Jam buvo nustatytas buteliuko kariesas ir reikalingas odontologinis gydymas. Su tokio amžiaus vaikais paprastai nepavyksta susikalbėti, jie dantų gydymui dar per maži.“

„Neseniai su sedacija buvo gydyta mergaitė, nes jos dantukai buvo supūliavę, teko nuolatos gerti vaistus nuo skausmo, kas nėra gerai tokiame amžiuje.

Dalis vaikų, turinčių tam tikras ligas, neįgalumą ar sutrikimus, negali toleruoti įprasto odontologinio gydymo. Tokiais atvejais sedacijos odontologiniam gydymui išvengti praktiškai neįmanoma, nes kyla didelė rizika sužaloti vaiką gydant įprastu būdu“, – apie įvairius atvejus, kada taikomas su sedacija, pasakojo odontologė.

Sedacija reikalinga ir suaugusiems

Baimės jausmas nesvetimas ir suaugusiems. Tiesa, daugelis garsiai apie problemą nekalba ir dažnai patarimų ieško internete:

Odontologė patvirtina, kad suaugusieji sedaciją renkasi tuomet, kai jų laukia ilga ar sudėtingesnė odontologinė procedūra: dantų implantacija, chirurginės operacijos (sudėtingas dantų rovimas ar kaulo atstatymas).

Dažniausiai intraveninė sedacija yra taikoma, siekiant sumažinti paciento baimę bei nemalonius potyrius. Sedacijos metu pacientai būna ramūs ir nesibaimina dėl jiems atliekamų procedūrų. Dantų gydymas vyksta sklandžiai ir operatyviai, pacientai būna nejudrūs, nesiblaško, nesipriešina gydymui, jų seilėtekis sulėtėjęs.

Trumpalaikė sedacija gali būti taikoma ir nesudėtingoms odontologinėms procedūroms. Pasitaiko atvejų, kad pacientui yra sunku būti išsižiojus ilgesnį laiką, jei yra stipriai išreikštas vėmimo refleksas, jei jaučia stiprią baimę prieš bet kokią odontologinę procedūrą, turi žemą skausmo slenkstį ar labai jautrius dantis.

Mitai apie sedaciją sklaidosi

Kaip pastebi odontologė, Lietuvoje daugėja pacientų, kurie kreipiasi dėl dantų gydymo su sedacija.

„Pacientai dalijasi savo patirtimi su artimaisiais ir pažįstamais. Vis daugiau žmonių supranta, kad turi alternatyvą savo baimei ir gali taisyti dantis be nemalonios patirties. Juk delsiant dantų būklė tik blogėja“, – sakė specialistė.

Jos teigimu, šiuolaikiniai anestezijoje naudojami medikamentai yra maksimaliai saugūs. Jų veikimo trukmė neilga, kas užtikrina lengvą jų dozavimą ir greitą paciento pabudimą po nejautros.

„Vaistai organizme nesikaupia ir ilgalaikių reiškinių nesukelia. Sedacijos procedūrų skaičius tam pačiam asmeniui nėra ribojamas, sedacija nesukelia mąstymo, suvokimo, susikaupimo ar įsiminimo problemų, todėl netrukdo protiniam darbui, mokslui ar studijoms.

Nepageidaujamos reakcijos pasitaiko retai, dažniausiai greitai praeina – tai skausmas ar nemalonus pojūtis injekcijos vietoje, burnoje, ryklėje, taip pat galvos svaigimas, pykinimas, žymiai rečiau – vėmimas, alerginės reakcijos, kvėpavimo takų problemos“, – pasakojo odontologė.

Tiesa, ji taip pat pabrėžia, kad net atliekant vietinę nejautrą („užšaldant dantį“), žmogui gali pasidaryti bloga ar ištikti ūmi alerginė reakcija. Tad, kaip ir prieš kiekvieną sudėtingesnę procedūrą, reikia pasitarti su gydančiu odontologu. Konsultacijos metu gydytojas įvertina paciento sveikatos būklę, alergijas, ligas.

Odontologai taikydami gydymą sedacijoje stengiasi pacientą laikyti kuo trumpiau, o per tą laiką atlikti maksimaliai daug procedūrų.

Procedūrai populiarėjant, daugėjant informacijos ir teigiamų patirčių, sklaidosi ir įvairūs mitai.

„Specialistų, dirbančių anestezijos srityje, nėra daug, o ir pats mokslas dar labai jaunas, tad stengiamės visuomenę supažindinti su šia procedūra ir išsklaidyti besiformuojančius mitus.
Tiesa, vis dar yra žmonių, įsitikinusių, kad per visą gyvenimą žmogus gali ištverti tam tikrą skaičių narkozių, o kiekviena iš jų gyvenimą sutrumpina keleriais metais. Jie mano, kad dantų gydymas sedacijoje tai ta pati procedūra kaip ir įprasta narkozė.

Sedacijos metu pacientas gali būti pilnai užmigdomas, tačiau skirtingai nuo įprastos narkozės, tokios procedūros metu nėra stabdomas kvėpavimas, nėra reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija ir ženkliai mažiau trikdomos įprastinės gyvybinės funkcijos“, – apie pagrindinius procedūrų skirtumus kalbėjo odontologė.

Ji pabrėžia, kad šiuolaikiniai medikamentai, naudojami anestezijai, po procedūrų pasišalina taip greitai, jog žmogus prabunda beveik iškart po gydymo.

Prireikus, galite pasinaudoti MEDLIZINGO paslauga.

 

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button