Naudinga žinoti 2021 12 17

Nauji metai – nauji tikslai: lietuviai skiria daugiau dėmesio augimui ir tobulėjimui

metu tikslai

Artėjant Naujiesiems daugelis pradedame galvoti apie kitų metų tikslus. Ir nors pasižadėjimai sau nuo sausio 1-osios pradėti sportuoti ar sveikai maitintis kai kam galbūt kelia tik šypseną, psichologų teigimu, metų sandūra ir jos žymima simbolinė nauja pradžia gali būti išties gera proga išsikelti tikslus ir pradėti kryptingai jų siekti. Tam pritaria mokymosi įstaigų ir bankų atstovai pastebintys, kad naujametiniai lietuvių pasižadėjimai vis dažniau yra susiję su siekiu įgyti naujų kompetencijų ar pasukti savo karjerą kita linkme.

Tikslų kėlimas – naudingas ir svarbus įprotis

Psichologės Ugnės Juodytės teigimu, tikslų kėlimas yra labai vertingas įgūdis ir įprotis. Jie padeda nukreipti dėmesį į tai, ko žmogus iš tiesų nori ir tikisi. Anot psichologės, kai turimas aiškus tikslas, galima formuoti jo įgyvendinimui palankų elgesį, kaupti reikiamas žinias. Tai padeda išlaikyti motyvaciją ir judėti į priekį. Jie taip pat gali suteikti kontrolės ir saugumo jausmą.

„Neturint tikslų labai lengva įklimpti į rutininius darbus, užstrigti kasdienybėje, atidėlioti pokyčius, leisti, kad kitų žmonių siekiai ir lūkesčiai užgožtų asmeninius. Tikslų kėlimas yra puiki priemonė asmeninio tobulėjimo progresui sekti, pasitikėjimo savimi ugdymui“, – sako U. Juodytė.

Pasak psichologės, nors užsibrėžti tikslus ir imti jų siekti galima bet kada, natūralu, kad žmonės pokyčius sieja su tam tikromis datomis – naujos savaitės, mėnesio, metų ar mokslo metų pradžia, gimimo diena. Laiko skaidymas į aiškiai apibrėžtus tarpsnius žmonėms padeda geriau orientuotis ir suteikia tam tikrus atskaitos taškus, kurie asocijuojasi su naujomis pradžiomis.

„Dažnai suveikia vadinamasis naujo starto efektas, kai žmogus jaučia, kad yra ypatingame, pereinamajame etape – vieno ciklo pabaigoje ir naujo pradžioje. Tokiose sandūrose žmonės paprastai jaučiasi daug labiau motyvuoti keistis ir siekti naujų tikslų“, – sako U. Juodytė.

Lietuvių tikslai vis dažniau siejami su tobulėjimu

Savo ruožtu GENERAL FINANCING BANKO Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis pastebi, kad metų sandūroje išauga susidomėjimas įvairiais mokymais ir kursais, kuriems lietuviai nevengia skirti ir reikšmingų sumų. Anot jo, tai rodo, kad gyventojai savo naujametinius tikslus dažnai sieja su asmeniniu ir profesiniu tobulėjimu bei naujomis karjeros galimybėmis.

„Šventiniu laikotarpiu stebime išaugantį žmonių susidomėjimą įvairiais kursais ar mokymais, leidžiančiais tobulinti turimas kompetencijas, įgyti naujų žinių, įgūdžių ar net susimąstyti apie karjeros pokytį. Priėmę tokius sprendimus ir suprasdami jų svarbą gyventojai nėra linkę ilgai laukti, tad šiuo laikotarpiu sulaukiame besikreipiančių į banką dėl vartojimo paskolos didesnės apimties mokymams ar besidominčių galimybėmis už kursus atsiskaityti išsimokėtinai klientų“, – sako E. Palionis.

Jo įsitikinimu, investicija į tobulėjimą yra prasminga, nes ne tik leidžia pasiekti daugiau profesinėje srityje, bet taip pat praplečia akiratį, suteikia daugiau pasitikėjimo savimi, skatina išeiti iš komforto zonos ir įkvepia siekti dar ambicingesnių, didesnių tikslų. Galiausiai, investicijos į mokymus ir tobulėjimą, banko atstovo teigimu, dažniausiai atsiperka ne tik per kartu su kompetencijomis augantį atlyginimą, bet ir geresnes savirealizacijos galimybes, daugiau pasitenkinimo teikiančias veiklas.

Atveria geresnes karjeros galimybes

Programavimo mokymus suaugusiems teikiančios „Vilnius Coding School“ mokyklos Marketingo projektų vadovė Greta Germanovičiūtė taip pat pažymi, kad pastaruoju metu stebima ryški tendencija, kai gyventojai ima daugiau investuoti į žinias ir mokslą, o ne materialius dalykus. Tai dar labiau išryškėjo pandemijos metu, o taip pat stebima ir artėjant naujiems metams.

„Nauji metai daugeliui išties asocijuojasi su kažko naujo pradžia. Tai skatina žmones imtis iniciatyvos ir pokyčių – pavyzdžiui, pradėti karjerą naujoje srityje, pakeisti profesiją ar kelti savo kvalifikaciją. Tokios gyventojų pastangos tikrai jaučiasi prasidedant naujiems metams, o šventiniu laikotarpiu išauga susidomėjimas dovanų kuponais, kuriuos galima panaudoti kursams ir mokymams. Juos gyventojai vis dažniau dovanoja savo artimiesiems, draugams ir kolegoms“, – sako G. Germanovičiūtė.

Jos teigimu, vienais populiariausių jau keletą pastarųjų metų išlieka duomenų analitikos, tinklalapių kūrimo technologijų, sistemų testavimo mokymai. Nemažėjantį susidomėjimą jais lemia nuolat augantis šių sričių specialistų poreikis rinkoje, o tuo pačiu ir patrauklios karjeros šiose srityse galimybės.

„Pastaraisiais metais tapo aišku, kad IT žinios šiandien yra būtinos kone kiekvienam, norinčiam būti patraukliu šiuolaikinėje, greitai kintančioje darbo rinkoje. Tad viena iš priežasčių, kodėl žmonės investuoja į tokių žinių suteikiančius mokymus, su jais sieja savo tobulėjimo tikslus, neabejotinai yra noras išnaudoti geresnes karjeros galimybes, gauti lankstesnes ir patrauklesnes darbo sąlygas, realizuoti save aktualioje srityje, patiems prisidėti prie sprendimų, kurie daro visų mūsų gyvenimus lengvesnius ir įdomesnius, vystymo. Kaip bebūtų, technologijos ir skaitmeniniai sprendimai šiandien lydi kiekviename žingsnyje“, – sako G. Germanovičiūtė.

Kad tikslas netaptų inkaru

Tuo metu psichologė U. Juodytė sako, kad siekiant asmeninių tikslų svarbu nepasiduoti, jei ne viskas pavyksta ar sekasi iš pirmo karto. Net jei tikslo pasiekti iš karto nepavyksta, procese dedant nuoširdžias pastangas, įgyjama vertingos patirties ir žinių.

„Asmeninių tikslų reikėtų siekti tvirtai ir su pasiryžimu – kad jie netaptų tik dar vienu po savaitės pamirštu pažadu. Tačiau kartu tai neturėtų tapti inkaru, dėl kurio įstringame ir negalime pajudėti iš vietos. Turime patys būti savo tikslų šeimininkais – prireikus galime juos koreguoti, keisti judėjimo kryptį. Tai yra ne pralaimėjimo, o brandos, gebėjimo geriau įvertinti situaciją ir savo poreikius ženklas. Šiuo požiūriu taip pat labai svarbus ir artimųjų palaikymas, kuris gali suteikti motyvacijos nenuleisti rankų“, – sako U. Juodytė.

Psichologės teigimu, tikslų siekti lengviausia, kai jie yra konkretūs, pamatuojami, įgyvendinami, prasmingi ir apibrėžti laike (angl. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time Bound – SMART). Be to, juos visuomet pravartu užsirašyti – geriausia ranka. Taip tikslui suteikiama apčiuopiama išraiška, jis ima egzistuoti ne tik žmogaus galvoje, bet ir išoriniame pasaulyje. Pasiekti tikslų, pasak U. Juodytės, taip pat padeda iš anksto apsibrėžiamas planas ir tarpiniai žingsniai, vedantys link norimo rezultato.

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button