Naudinga žinoti 2016 07 28

Įspūdingos kelionių akimirkos su dronu. Kaip jį išsirinkti?

david henrichs 72AYEEBJpz4 unsplash

Atostogaudami ir keliaudami po svečias šalis bei gimtąją Lietuvą su užsidegimu fiksuojame gražiausias akimirkas, kurias vėliau su malonumu rodome draugams ir giminaičiams, keliame į socialinius tinklus ir prisimename niūriais žiemos vakarais. Turbūt sutiksite, kad labiausiai žavi ir akį glosto vaizdai iš viršaus, todėl nenuostabu, kad bepiločių orlaivių (arba dronų) populiarumas mūsų šalyje auga kaip ant mielių. Kiek kainuoja toks įrenginys? Kaip išsirinkti ir prižiūrėti droną? Apie tai pasakoja mūsų partnerių UAB „Promaksa“ ekspertai.

Kokio tipo dronu fiksuoti kelionių ir atostogų akimirkas?

Norint džiaugtis įspūdingomis kelionių ir atostogų akimirkomis, reikėtų rinktis filmavimo ir fotografavimo dronus, kurie koncentruojasi į vaizdo medžiagos kokybę, todėl pagrindinis dėmesys juose skiriamas kamerai, jos stabilizavimui bei paties drono stabilumui, pozicijos laikymui ore, maksimaliam skrydžio laikui (jis prasideda nuo 15 min. su viena baterija) ir atstumui. Šios kategorijos dronai taip pat gali būti pritaikyti nešti profesionalią foto ir video įrangą.

Mėgėjiškam fotografavimui ir filmavimui skirtais dronais galima naudotis vos tik juos išpakavus. Jie turi aukštos kokybės kameras, todėl nebereikia jaudintis dėl papildomos įrangos gabenimo. Be to, šie  dronai specialiai gaminami tokio dydžio, kad tilptų į oro linijų patvirtinto dydžio dėklus ir kuprines. Puikūs tokių dronų modeliai yra „DJI Phantom 3“ ar „DJI Phantom 4“ serijos dronai. „DJI Inspire 1“ dronas yra didesnis – jį teks atiduoti gabenimui lėktuvo bagažo skyriuje. 

Ką lemia drono dydis ir svoris?

Geras dronas turi pasižymėti svorio, dydžio ir galios balansu. Šis balansas yra ypač svarbus filmavimo ir fotografavimo tipo dronams. Kokybiškas įrenginys turi stabiliai laikytis ore, nes ši savybė yra viena iš pagrindinių jo funkcijų. Jeigu dronas turi kelti profesionalią filmavimo įrangą, prireiks gerokai masyvesnių profesionalių platformų su 6 ar 8 propeleriais. Drono dydis šiuo atveju tiesiogiai lemia orlaivio keliamąją galią (fotoaparatas ir objektyvas) bei saugumą esant techninėms problemoms. Tokį droną ore suvaldyti galima net ir sugedus vienam iš jo motorų.

Į drono dydį svarbu atsižvelgti galvojant apie tai, kaip jį transportuosite. Jeigu norite droną vežiotis su savimi, neštis į lėktuvą ar eidami į žygį, jis turi tilpti į specialią nedidelę kuprinę.

Kokia kamera gali būti įmontuota mano drone?

Priklausomai nuo orlaivio tipo, kamera gali būti tiek visai maža, vos piršto dydžio, tiek tikrai profesionali. Mažieji dronai turi labai ribotas filmavimo ir fotografavimo galimybes, nes siekiant maksimaliai sumažinti svorį, kamera yra labai maža, negali būti keičiamas jos objektyvas, lęšis yra fiksuotas, neturi optinio pritraukimo funkcijos.

Dažniausiai dronai, kurie yra skirti fotografavimui ir filmavimui, turi būtent jiems pritaikytas kameras. Tai ypač būdinga tokiems dronams, kaip pvz. DJI Phantom, kuriuose kameros iš karto montuojamos su vaizdo stabilizatoriumi bei siūloma galimybė kamerą valdyti ore, skrydžio metu.

Dronų kameros gali skirtis ir kitomis, fotoaparatams ir filmavimo kameroms būdingomis savybėmis: lęšis, raiška, ISO, palaikomi formatai, fokusavimo galimybės ir pan. Svarbu suprasti, kad yra daug dronų, kurie gali filmuoti ypač aukšta, 4K video raiška, tačiau rezultatas, priklausomai nuo drono gamintojo, gali skirtis. 4K tėra taškų skaičius viename kadre, tačiau žymiai svarbesnės savybės yra taško spalvos, vaizdo aštrumas, apšvietimo dinaminis diapazonas ir pan.

Jeigu norisi turėti profesionalo galimybes ir droną, kuris dydžiu būtų tinkamas mėgėjui, „Promaksa“ ekspertai siūlo rinktis DJI Inspire seriją su X5 kamera, micro 4/3 sensoriumi ir  keičiamais objektyvais.

Nuo ko priklauso drono kaina?

Tai, kiek kainuos dronas, lemia du faktoriai: drono ir kameros techniniai parametrai.

Kainą stipriai lemia drono viduje esančios elektronikos sistemos ir programinė įranga. Sistemų patikimumas yra vienas iš svarbiausių kriterijų, renkantis droną. Taip pat labai svarbu drono ilgaamžiškumą ir stabilų skrydį užtikrinantys elementai, tokie kaip dubliuoti GPS/GLONASS palydovų imtuvai, kompasai, IMU moduliai (Inertial Measurement Unit). Taip pat įvairi papildoma įranga: kliūčių vengimo sistema, papildoma vizualaus pozicionavimo sistema ir pan.

Reikia pažymėti, kad ne visuomet brangiau kainuojantis dronas yra geras pasirinkimas būtent jums. Brangesnis profesionalus dronas gali turėti tokių savybių, kurių jums niekada neprireiks, naudojant droną mėgėjiškai. 

Kokios trukmės skrydžiui užteks baterijos?

Fotografavimui ir filmui skirtų dronų baterijos neretai turi savo programinę įranga ir mikroschemas, kurios užtikrina vienodą srovės perdavimą ir efektyvesnį baterijos naudojimą. Skrydžio laikas labai priklauso nuo baterijos: gali būti 15 min. su viena ir iki 40 min. su kita. Šiuo metu „auksinis standartas“ asmeniniams dronams yra 22-25 min. su viena baterija.

Baterijos įkrovimas ir iškrovimas yra vienas iš pagrindinių dalykų eksploatuojant dronus. Ličio jonų baterijos yra ypač jautrios perkrovimui ir per dideliam iškrovimui. t.y. jų negalima palikti krautis per naktį, jeigu nėra perkrovos apsaugų. Taip pat negalima ir 100 proc. jų iškrauti.

Geras sprendimas, kurį naudoja rimti gamintojai, yra išmaniosios baterijos. Jos užtikrina saugų ličio polimerų baterijos įkrovimą, neleidžia jai išsikrauti iki pavojingos ribos, skaičiuoja energijos atidavimą ir pagal tai dronas prognozuoja, kada būtina grįžti į pakilimo vietą. Išmaniosios baterijos turi įjungimo mygtuką bei baterijos talpą parodančia LED indikaciją: tai ypač patogu turint keletą baterijų, nes lengva pasitikrinti ir iškart pamatyti, kuri yra įkrauta ir kiek dar energijos turi. 

Kaip droną vežtis į keliones?

Jeigu keliaujate lėktuvu ir tai leidžia drono dydis, rekomenduojama jį pasiimti su savimi į rankinį bagažą. O jeigu turimas dronas yra didesnis, siekiant užtikrinti transportavimo saugumą būtina pasirūpinti tinkamu įpakavimu. Tokiu atveju rekomenduojama turėti transportavimo lagaminus arba kuprines, kurių vidus yra pritaikytas būtent jūsų turimam orlaiviui ir šis įsideda standžiai ir stabiliai.

Keliaujant taip pat svarbu pasirūpinti ir baterijomis. Jas netgi reikia pasiimti su savimi į rankinį bagažą, net jei pats dronas ir keliauja bagažo skyriuje. Beje ruošiantis į kelionę (ypač lėktuvu), reikia patikrinti oro linijų taisykles ir išsiaiškinti, kokios talpos ir kiek baterijų galima vežtis vienam žmogui rankiniame bagaže. Taip pat turėti minty, kad jas gabenti reikia įkrautas ne daugiau nei 30 proc.

Jei svarstote drono įsigijimą, susipažinkite su pirkimo išsimokėtinai galimybe.

 

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button