Naudinga žinoti 2016 05 30

Smagus ir saugus pasivažinėjimas dviračiu su vaikais – misija įmanoma

michal vrba lmD l8VGMxI unsplash

Pasiruošti rugpjūčio mėnesį vyksiančiam „Velomaratonui“ kviečiame drauge su „GF Lizingu“. Jūsų dėmesiui – patarimai, kaip smagiai ir saugiai po miestą važinėtis su vaikais.

Prieš pirmą jūsų mažylio (ir nesvarbu, ar jam šešeri, ar visi šešiolika!) savarankišką kelionę dviračiu miesto gatvėmis greičiausiai bus neramu. Būnant mama arba tėčiu mintis apie keliavimą dviračiu su vaikais, ypač jeigu jie maži, gali atrodyti bauginanti. O įveikti tolimesnius atstumus tiek mieste, tiek užmiestyje – sudėtinga. Kaip nugalėti šias baimes? Kaip išmokyti vaikus saugiai judėti mieste? Jums pagelbės kelių principų žinojimas. Juos rekomenduojame išbandyti iki rugpjūčio 21 d. vyksiančio „Velomaratono“, kuriame kviečiame jame dalyvauti drauge su visa šeima.

Priklausomai nuo jūsų gyvenimo būdo galimos dvi „dviratis+vaikas“ kombinacijos. Pirmoji – su mažyliu pradedate važinėti jam dar nepradėjus vaikščioti. Antroji – vaiko pažintis su dviračiu prasideda jam gavus savo pirmąjį dviratuką. Šios startinės pozicijos yra gana skirtingos, todėl pradėsime nuo patarimų tėvams, dviračiais vežiojantiems pačius mažiausius. O jeigu jums aktuali tema – pirmasis savarankiškas vaiko važiavimas, iš karto pereikite prie antro šio straipsnio punkto.

Vaikiška kėdutė ar priekaba – pasirinkite tinkamai

Ką rinktis – kėdutę ar priekabą – priklauso nuo to, su kuo jaučiatės saugiau ir patogiau.

Kėdutė gerai tada, kai važinėjate didesniame mieste, nes su ja dviratis užima mažiau vietos, o vaikas sėdi aukščiau. Be to, jūs galėsite matyti, ką važiuojant veikia vaikas ir su juo kalbėtis. Į kėdutę telpa tik vienas mažylis, todėl jeigu norite važiuoti su dviem ar daugiau vaikų, to padaryti nepavyks.

Kėdutės minusas - jeigu griūtumėte, vaikas griūtų kartu su jumis. Kai kurie tėvai taip pat skundžiasi, kad minant su papildomu svoriu, tampa sudėtingiau balansuoti. Galime nuraminti, kad ilgiau pavažinėjus su kėdute šis minusas pranyks, nes prisitaikysite ir išmoksite važiuoti su papildomu svoriu.

Vaikiškoje dviračio priekaboje patogu vežti du vaikus. Ji vaikus geriau apsaugo nuo išorės dirgiklių, o važiuojant vėsiu oru, joje bus šilčiau. Daugelis priekabų gali būti transformuojamos į vežimėlį, todėl atvažiavus apsipirkti į prekybos centrą, galėsite priekabą atkabinti nuo dviračio ir stumti ją kaip vežimėlį. Priekaba išlaiko didesnes apkrovas, todėl vaikas jos taip greitai neišaugs. Be to, jeigu kartu su dviračiu griūtumėte, priekaba greičiausiai liktų stabili.

Priekabos minusas – joje sunkiau stebėti vaikus ir su jais kalbėtis. Su priekaba taip pat sunkiau manevruoti, todėl ji mažiau tinka važinėjimui mieste.

Ką kalba tėvai?

Mama Indrė sako: „Sūnų vežiojome kėdutėje tol, kol jis užaugo iki pirmojo dviračio. Kėdutę rinkomės dėl to, kad sūnui priekaba nelabai patiko. Buvome ją pabandymui išsinuomavę Vingio parke. Jeigu turėtume du vaikus, gal ir apsvarstytume kitą variantą, bet dabar su kėdute buvo mažiau vargo ir žymiai paprastesnis transportavimas.“

Tėtis Darius: „Dviračio priekaba gerai, kai vaikai pavargsta, bet maniškiai joje ilgai neišsėdi. Iš pradžių būna linksma, o paskui pripranta ir pasidaro nebe taip įdomu. Važiuoti patiems jiems įdomiau.“

Vaikus prie dviračio pratinkite nuo mažens

Visi tėvai nori, kad jų vaikai augtų sveiki, stiprūs ir laimingi. Dviratis yra puiki priemonė pasiekti šių tikslų! O ir vaikai, išmokę važiuoti dviračiu, dažniausiai jį taip pamėgsta, kad nebenori nuo jo nulipti. Tad prie dviračio mažylius pratinkite nuo pat mažens.

Pradėti galite nuo pasispiriamo dviračio, po to persėsti prie dviračio su pagalbiniais ratukais, o vėliau pereiti prie „normalių“ dviračių.

Vaikai greita auga, bet visai nebūtina pirkti po naują dviratį kasmet. Peržiūrėkite skelbimus internete, paklausinėkite pažįstamų – tikrai rasite mažai dėvėtą dviratį už gerą kainą. Taip ne tik sutaupysite, bet ir pasielgsite ekologiškai.

Ką pataria tėvai?

Mama Indrė: „Pirmąjį dviratį sūnus gavo dovanų, kai tik pradėjo vaikščioti. Tokį, kurį pats gali stumti. Bet ir būdamas mažesnis jis mėgo važinėti dviračio kėdutėje. Norą važiuoti dviračiu jam turbūt įdiegėm mes, tėvai. Pernai, kai sūnui buvo penkeri, jau dalyvavome „Velomaratone“. Renginys labai patiko, šiais metais irgi būtinai dalyvausime.“

Tėtis Darius: „Mes vyresniojo sūnaus darželyje pamatėme tokį žaislinį dviračio simuliatorių, kuris yra jungiamas prie televizoriaus. Vaikas ant jo sėdi ir mina. Nupirkome tokį į namus, kad vaikai mintų, todėl kai reikėjo mažesniuosius vaikus mokyti važiuoti tikru dviračiu, sekėsi pakankamai lengvai.“

Dviejų vaikų tėtis: „Važiuojant su vaikais reikia paisyti vaikų interesų, o ne to, ko nori pats. Vaikai nenuvažiuos tiek, kiek gali suaugęs, jiems pasidarys karšta, nuobodu, jie norės sustoti, pasižiūrėti, kas ten dedasi už kampo ir pan. Todėl, jeigu yra tokia galimybė, geriausia vaikus vežtis į gamtą. Važinėti miško keliukais, prie ežerų, kur yra specialūs takai, kur gali sustoti, pasižvalgyti, papiknikauti.“ 

Laikykitės kelių eismo taisyklių patys ir išmokykite jų vaikus

Mindami kartu su vaikais griežtai laikykitės kelių eismo taisyklių.

  • Atsiminkite, kad jaunesni negu 14 m. vaikai vieni negali važiuoti važiuojamąja kelio dalimi (nebent jeigu yra išklausę specialų kursą ir jiems yra ne mažiau negu 12 m.). O su suaugusiųjų priežiūra tą gali daryti tik vyresni negu 8 m. vaikai.
  • Nepamirškite, kad važiuojant važiuojamąja kelio dalimi tiek jūs, tiek vaikai privalote dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.
  • Kur reikėtų minti? Ten, kur yra, važiuokite dviračių takais arba dviračių juostomis. O jeigu jų nėra, tuomet minkite afalto ar betono dangos kelkraščiu (pagal esimo kryptį). Jeigu dviračių tako ar juostos nėra, taip pat galite važiuoti šaligatviu. Važiuojamąja dalimi minti galima tik tokiu atveju, jeigu nėra nei dviračių tako arba juostos, nei kelkraščio arba šaligatvio. Tokiu atveju reikia važiuoti dešine eismo juosta, viena eile ir kuo arčiau dešiniojo krašto.
  • Jeigu minate važiuojamąja dalimi ir prireikia pasukti į kairę, apsisukti ar pervažiuoti į kitą kelio pusę, geriausia nuo dviračio nulipti ir jį persivaryti.
  • Jeigu dviračių juosta nupiešta ant kelio arba miesto gatvės, ja važiuokite tik tokia pačia kryptimi, kokia juda ir kitos transporto priemonės.
  • Dviračių takais ir dviračių juostomis važiuokite kuo arčiau dešiniojo krašto.
  • Atminkite, kad jeigu minate važiuojamąja kelio dalimi, tai sankryžose, kuriose nėra specialių dviračiams skirtų šviesoforų, jūs turite vadovautis ne pėstiesiems, bet vairuotojams skirtais šviesoforo signalais. O jeigu važiuojate šaligatviu, dviratį per perėją turite persivaryti nuo jo nulipę.

Laikykitės šių principų ir važiuosite ne tik saugiai, bet ir  smagiai. O vaikus kelių eismo taisyklių reikėtų mokyti ne pirmojo pasivažinėjimo metu, bet prieš tai. Principas toks pats, kaip ir mokantis vairuoti – pirma išmokykite teoriją, o tik paskui pereikite prie praktikos.

Ką sako tėvai?

Dviejų vaikų tėtis: „Mokant vaikus važiuoti nereikia nuleisti rankų. Kartu su jais ir pats pasikartoji saugaus važiavimo pagrindus, kaip važiuoti vienam ir kaip – kolonoje. Yra tam tikros taisyklės, kurių laikantis važiuosite saugiai.“

Mama Indrė: „Patarčiau iš anksto nusibrėžti taisykles. Tą padaryti ne važiuojant, bet iš anksto. Būna, kad žmonės taip ir susigadina nuotaiką, kai nebūna iš anksto susitarę. Važiuojant su vaiku sunkiausia kontroliuoti, kad jis nenuklystų ten, kur nereikia.“ 

Būkite dėmėsingi ir rūpinkitės saugumu

Vaikai, jaunesni negu 10 metų, dar neturi tiek įgūdžių, kad galėtų saugiai važinėtis vieni, todėl suaugusiųjų priežiūra būtina. Šalmai, žinoma, yra privalomi. Taip pat reikėtų dėvėti ryškiaspalvę liemenę su atšvaitais. Nepakenks ir jeigu būsite apsirengę ryškiomis spalvomis, turėsite vėliavėlę ar papildomų atšvaitų. Stenkitės, kad kiti eismo dalyviai kuo greičiau pastebėtų, kad važiuojate su vaiku.

Į gatves su vaiku išriedant pirmą kartą, tą daryti reikėtų ne piko valandomis ir būtų geriausia rinktis toliau nuo judrių gatvių besidriekiančius dviračių takus.

Ką pataria tėvai?

Dviejų vaikų tėtis: „Važiuojant mieste geriausia, kai su vaiku ar vaikais važiuoja abu tėvai. Vienas priekyje, o kitas – gale. Važiuojant priekyje matai, kas dedasi ir, reikalui esant, gali sustabdyti arba pasakyti, kad vaikas sustotų. Važiuojant gale matai, kas vyksta, ar vaikas kur nors nenuklydo, nepavargo ir pan. Nuo pat pradžių reikia vaikus mokyti dviračių kultūros. Stengiuosi aiškinti, kad, tarkim, mašina gali išvažiuoti iš kiemo, kad nereikia lėkti akis išdegus. Arba kad pėstysis gali staiga sugalvoti kirsti gatvę ir kad reikia saugotis kitų dviratininkų, kurie kartais lekia ir nekreipia dėmesio, kad šalia važiuoja vaikas.“

Mama Indrė: „Mes turime taisyklę, kad kai privažiuoja gatvę, vaikas turi sustoti ir palaukti. Aišku, mokėme, kad reikia apsidairyti prieš kertant gatvę, bet sūnus mėgsta važiuoti pirmas, todėl kad nebūtų taip, jog vieną kartą apsidairė, o kitą – ne, įvedėme sustojimo taisyklę, kurios iki šiol griežtai laikomės. 

Prieš važiuodami patikrinkite dviračio būklę

Prieš leisdamiesi į kelią patikrinkite, ar tvarkingas jūsų vaiko dviratis. Ar veikia šviesos, stabdžiai, ar yra garsinis signalas ir pan. Jau rašėme, kaip patikrinti dviratį prieš pirmąjį važiavimą – šių principų verta paisyti ir prieš kiekvieną važiavimą.

Taigi, prieš pirmą kartą išriedant su vaikais į miesto gatves reikia apgalvoti, kokie yra jūsų važiavimo įpročiai ir kas geriausiai tinka bei patinka jūsų vaikui. Nepamirškite, kad apie kelių eismo taisykles ir kaip elgtis važiuojant vaikus reikia mokyti dar prieš pirmąją išvyką dviračiais. Tuomet net tik jausitės saugiai, bet ir nesusigadinsite nuotaikos.

Jei svarstote dviračio įsigijimą, susipažinkite su pirkimo išsimokėtinai galimybe.

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button