Naudinga žinoti 2017 05 03

Nematoma kreditingumo pusė: kokie duomenys apie jus yra tikrinami?

Kreditingumas

Tikriausiai nustebtumėte, jei finansų įstaigos darbuotojas, gavęs jūsų kredito paraišką, atsakytų: „prašau pateikti pažymas apie laiku mokėtas įmokas už elektrą, telefoną ir internetą“. Ši informacija finansų įstaigoms svarbi, tačiau jas pasiekia „ne popieriuje“, o visai kitais būdais.

„Iš tiesų popierinių pažymų laikai yra praeitis,“ – mūsų tinklaraščiui sakė Andrius Bogdanovičius, kredito biuro „Creditinfo“ generalinis direktorius. – „Dabar visa informacija apie kliento pajamas, kredito istoriją, šeimos narių skaičių ir kiti duomenys yra surenkami ir finansų įstaigai perduodami automatiškai vienoje ataskaitoje. Ir tai įvyksta vos per kelias sekundes. Popierius seniai pavirto į terabaitus duomenų.“

Kadangi duomenis iš privačių ir valstybės registrų, energetikos, komunalinių paslaugų, bankų, vartojimo kredito, telekomunikacijų ir kitų bendrovių surenka kredito biuras, jums patiems nereikia ir rinkti jokių popierinių pažymų. Kasdien bankai, vartojimo kredito įmonės, telekomunikacijų ir kitos įmonės kredito biure atlieka tūkstančius užklausų, kuriomis vertina esamų arba naujai besikreipusių klientų kreditingumą.

Žinoti, kas domėjosi jūsų kreditingumo duomenimis bei suprasti kokiu tikslu ne tik galima, tačiau ir rekomenduojama. Tam taip pat nereikia raštu teikti prašymus ar pažymas. Informacija apie save prieinama kredito istorijos sistemoje „Mano Creditinfo“.

Čia pateikiama kredito istorija dar vadinama finansinės drausmės CV. Tokį CV turi visi pilnamečiai. Tačiau retas apie tai susimąsto, kol prireikia kredito ar naujo išmaniojo telefono su sutartimi. O susimąstyti yra apie ką. Kiekvienas kreipimasis kredito, lizingo, ryšio, interneto ir daugelio kitų paslaugų, už kurias mokame jas suteikus, praeina klientams dažnai nematomą kreditingumo vertinimo procesą. Ir visai nesvarbu – paraišką paslaugai užpildote skolintojo biure ar internetu.

Kaip sudaroma ataskaita? Finansų įstaigos, pradedant vartojimo kredito davėjais, baigiant bankais ir lizingais, remiasi praktiškai vienodo išsamumo ir apimties duomenimis, kuriuos surenka kredito biuras. Kai rizikos vertintojui priešais akis pateikiama visa informacija apie pajamas, kredito istoriją, šeimyninę padėtį, vaikų skaičių ir kitą – belieka atlikti kelis matematinius veiksmus.

Beje, nuo praėjusių metų kreipiantis kredito finansų įstaiga turi patikrinti ir sutuoktinio kreditingumą.

„Creditinfo“ generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius pastebi, kad anksčiau vyravusį nepatogumo jausmą renkant popierines pažymas pakeitė kitas – įtarumas greitai priimamais online sprendimais. Nors naudojant pažangius paraiškų valdymo ir klientų reitingavimo sprendimus daugumos klientų kreditingumui įvertinti reikia ne daugiau laiko nei užtrunka atlikti kelis pavedimus el. bankininkystėje.

bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button