Naudinga žinoti 2018 07 18

Lietuvos vaikų dantų būklė – itin bloga. Odontologės patarimai, kaip tą pakeisti

Dantys v2

Tik 19,7 % vaikų Lietuvoje neturi „blogų“ dantų (ėduonies pažeistų, plombuotų, pašalintų) – skelbė LR Odontologų rūmai. Vaikų burnos, dantų ir žandikaulių sveikata privalomai įvertinama kasmet, o duomenys surašomi į Vaiko sveikatos pažymėjimą.

Kokios dantų problemos dažniausiai nustatomos ir kodėl privalomas dantų būklės patikrinimas neturėtų būti tik formalumas, kalbėjomės su mūsų partnerio, „Clinic | DPC dantų priežiūros centro“, odontologe Diana Markauskiene.

Svarbi net pirmo dantuko „sveikata“

Odontologė tėvams primena, kad pirmąjį vizitą reikia suplanuoti prasikalus pirmam dantukui. Jos teigimu, vos vienerių sulaukę kūdikiai jau susiduria su pieninių dantų kariesu dar vadinamo „buteliuko kariesu“.

Pirmieji vaiko dantukai, vos po išdygimo dar nėra iki galo mineralizuoti, todėl gali būti labiau pažeidžiami ėduonies. Tėvams išmokus tinkamai prižiūrėti kūdikių dantukus, juos pavyktų išsaugoti sveikus.

Nuo 3 metų vaikams dažniausiai nustatomi karieso pažeisti dantys ir laiku nesugydytų dantų pūliavimas, skausmas. Tuo metu šešiamečiams prie jau minėtų problemų prasideda ir ortodontinės problemos.

Vaikų sveikatos ir dantų patikrinimas – labai svarbus

Kaip skelbė LR Odontologų rūmai, 2016 metais Vilniuje tik 59,6 % vaikų pateikė sveikatos pažymėjimą mokymo įstaigai. Klaipėdoje tokių buvo 58,5 %, o Alytuje vos 49,6 %. Tikėtina, kad likusiai didžiajai daliai vaikų nebuvo atlikti kasmetiniai dantų būklės patikrinimai.

D. Markauskienės teigimu, visos vaikų dantų problemos gali būti pastebėtos per privalomą kasmetinį sveikatos patikrinimą. Štai kodėl nereikia numoti ranka į apsilankymą pas gydytoją odontologą, kaip yra linkę elgtis dalis tėvų. Vizito tikslas yra ne tik gauti antspaudą į Vaiko sveikatos pažymėjimą, bet ir formuoti įprotį reguliariai tikrintis sveikatą.

Odontologė tikina, kad patikrinimo metu specialistai nustato visas dantų problemas: „Netaisyklingos higienos įgūdžius, blogą sąkandį ar neteisingą dantų padėtį, išgedusius dantis, laiku neiškritusius pieninius dantis, nuolatinių dantų užuomazgų trūkumą ir kt.“

Žinoma, nustačius problemas, reikia sugrįžti pas specialistus jų tvarkyti. D. Markauskienė pastebi, kad privalomas kasmetinis sveikatos patikrinimas duoda naudos ir užkerta kelią rimtoms odontologinėms problemoms.“

Dygstantys nuolatiniai dantys – itin pažeidžiami

Specialistė pateikė rekomendacijų tėvams: „Maždaug nuo 6 metų, pradėjus dygti nuolatiniams dantims, ne visų vaikų burnos higienos įgūdžiai būna geri, dėl to dantys, ypač krūminiai, anksti sugenda.

Norint to išvengti rekomenduojama kreiptis pas odontologą, kad vageles padengtų silantais. Tą reikėtų padaryti vos išdygus nuolatiniams šoniniams dantims. Silantai išskiria fluorą ir apsaugo vageles nuo maisto užsilaikymo jose ir dantų gedimo.  Be to, reikia namie dantis ypač kruopščiai valyti, naudoti tarpdančių siūlą.“

LR Odontologų rūmų pateiktame pranešime nurodoma, kad Lietuvos vaikų dantų būklė yra itin bloga: 51 % trijų metų amžiaus vaikų jau turi dantis, kuriuos reikia taisyti, sulaukus šešerių, kai kuriuose rajonuose, tokių vaikų skaičius siekia 91 %, o tarp 12 metų amžiaus vaikų – net 85 %.

Dėl sąkandžio, kreivų dantų ir panašių problemų į ortodontus rekomenduojama kreiptis, kai išdygsta 4 viršutiniai, 4 apatiniai ir pirmieji krūminiai nuolatiniai dantys. Esant būtinybei, odontologė ragina nedelsti ir su specialistais pasikonsultuoti anksčiau.

Kreivi dantys ir netaisyklingas sąkandis gydomas įvairiais ortodontiniais aparatais, plokštelėmis. Nuolatinis sąkandis koreguojamas breketais, tiesinimo kapomis.

D. Markauskienė pabrėžia, kad kreivi dantys – nėra tik estetinė problema: „Netaisyklinga dantų padėtis, jų susigrūdimas apsunkina dantų priežiūrą, sunku juos tinkamai išvalyti, jie dažniau genda.

Sutrikusi kramtymo funkcija gali sukelti problemų virškinimo sistemoje. Netaisyklingas sąkandis gali būti susijęs su netinkama liežuvio padėtimi, kvėpavimo sistemos ligomis. Netaisyklinga dantų padėtis sąlygoja priešlaikinį jų dilimą.“

Odontologės teiravomės, tai koks gi yra geriausias būdas išlaikyti vaikų dantis sveikus: „Mano labai paprastas, bet labai efektyvus patarimas – reguliarus ir tinkamas vaikų dantų valymas.

Tėvai privalo vaikų dantis valyti iki pirmos klasės, kol vaikas išmoksta rašyti.

Be to, jie turi pasirūpinti tinkama vaikų mityba: mažiau cukraus ir angliavandenių racione, bei reguliarūs kasmetiniai vizitai pas gydytoją odontologą.“

Daugiausia pirmokų sveikais dantimis: Palangoje – 32,1 %, Kretingos raj. – 29,2 %, Anykščių raj. – 27,6 %, Akmenės raj. – 26,3 % ir kt. Mažiausiai pirmokų sveikais dantimis nustatyta Neringoje – 0 %, Rietave vos 5,8 % Šilutės raj. – 6,4 %.

Prireikus, galite pasinaudoti MEDLIZINGO paslauga.


bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button