Naudinga žinoti 2016 05 11

Kaip pataisyti prastą kredito istoriją?

william iven SpVHcbuKi6E unsplash

Asmeninę kredito istoriją turime visi. Kredito istorija gali nulemti ne tik tai, ar gausite  finansavimą, bet ir kokiomis sąlygomis. Taigi, kaip rūpintis kredito istorija? Kaip pataisyti turimą prastą kredito istoriją ir ar apskritai tai įmanoma padaryti? Kartu su kreditų biuru „Creditinfo“ patariame, kokių veiksmų reikėtų imtis.

Jei eidami į darbo pokalbį nešamės savo CV, tai, norint pasiskolinti, finansų įstaiga vertina jūsų kredito istoriją. Ji yra mūsų finansinės drausmės CV. Kalbant apie kredito istoriją svarbu suprasti, kad ją gali patikrinti ne bet kas. Gyventojo kredito istoriją gali sužinoti tik pats žmogus ir tos įmonės ar asmenys, į kuriuos jis kreipiasi prekių ar paslaugų. Pirmoji kreditorių grupė yra potencialūs paslaugų teikėjai, o antroji – dabartiniai kreditoriai (pvz. bankai, lizingo bendrovės, kurioms mokate paskolos įmokas), kurie turi teisę domėtis jūsų kredito istorija.

Jeigu taip nutiko, kad turite prastą kredito istoriją, imtis veiksmų norint ją pataisyti ne tik galima, bet ir rekomenduojama. Ką galite padaryti?

Domėkitės

Nelengva ką nors pakeisti, kai nežinai, ką. Taigi pirmiausia derėtų susipažinti su savo kredito istorijos ataskaita. Tai galima padaryti savitarnos svetainėje www.manocreditinfo.lt. Asmeninę ataskaitą nemokamai galite peržiūrėti kartą per metus. 

Padenkite esamus vėlavimus

Kredito istorijoje atsispindi ne tik pradelstos įmokos už kreditus, tačiau ir vėluojamos apmokėti sąskaitos už ryšio, interneto, elektros tiekimo, komunalinių paslaugų ar kitas paslaugas ir prekes. Tad turint neapmokėtų skolų – jas derėtų kuo greičiau padengti. Tai pirmas žingsnis norint pagerinti savo kredito istoriją, nes keisti ją galima tik konkrečiais veiksmais. Recepto, kaip kredito istoriją pagerinti „kosmetiškai“, nėra.

Sumažinkite kreditavimosi apetitą

Vienas populiariausių mitų apie kredito istoriją yra tai, kad ją savaime gadina įsipareigojimų turėjimas. Tai netiesa. Finansiniai įsipareigojimai kredito istorijos savaime neblogina, jei jie yra adekvatūs pajamoms, o mokėjimai vykdomi laiku. Kas kita – nuolatinis ir pernelyg didelis skolinimosi aktyvumas (angl. overindebtness), kai bandoma skolintis be saiko, o turimi kreditai dengiami naujomis paskolomis.

Nepaisykite mitų

Egzistuoja įsitikimas, kad asmens kredito istoriją prastina kreditinės kortelės. Iš kreditų biurų gimtinės Jungtinių Amerikos Valstijų yra atėjęs klaidingas įsitikinimas, kad banko kreditinės kortelės gadina asmens kredito istoriją. Šį mitą lėmė daugiausia ir panašus kalbinis sąskambis, ir tai, kad abiem atvejais kalbama apie finansinius reikalus. Manoma, kad jei nori turėti „švarią“ ir gerą kredito istoriją, imti kreditinės kortelės nederėtų. Čia veikia tas pats principas kaip ir anksčiau aptartu atveju – istorijos gerumą lemia ne turimi įsipareigojimai, o jų vykdymas. Jei asmuo pasinaudoja kreditinės kortelės teikiamais pinigais ir juos perveda į kortelės sąskaitą laiku, jo kredito istorija kitam finansų sektoriaus dalyviui atspindi, jog yra didelė tikimybė, kad ir ateityje toks klientas savo įmokas mokės laiku.

Kredito istorija rūpinkitės nuolat

Kreditų biuras „Creditinfo“ per mėnesį gauna daugiau nei po 15 paklausimų, kaip galima ištrinti įrašus iš kredito istorijos. Tačiau teisingi įrašai netrinami ir nekeičiami. Siekiant geros kredito istorijos reikia tiesiog ja domėtis ir, jei ji gera, toliau atsakingai ir tvarkingai vykdyti savo finansinius įsipareigojimus. Jeigu turite prastą kredito istoriją, viskas, ką galite padaryti – į kredito istoriją įvesti kuo daugiau teigiama kryptimi vedančių veiksmų. Verta prisiminti ir tai, kad jei skola buvo padengta, įrašas apie istorinę skolą kredito istorijoje bus saugomas dar 10 metų.

Kredito istorija išties yra kiekvieno asmeninis reikalas, tačiau nuo jos priklauso žmogaus galimybės įsigyti prekes ir paslaugas sumokant už jas vėliau. Gera kredito istorija padės lengviau gauti finansavimą trokštamiems dalykams, tad svarbu nepamiršti, jog ją savo veiksmais kuriate ją patys ir tik nuo jūsų priklauso, kokią kredito istoriją turėsite.

Jeigu planuojate imti vartojimo paskolą, susipažinkite su galimybėmis.

Gauk pasiūlymą
bank chat coins customers danger-sign experts goals invoice online-payment recommendations transfer-money video-button